Na czym polega współpraca z projektantem wnętrz? Jak się przygotować do pierwszego spotkania? Co zawiera projekt wnętrza? Kiedy najlepiej zgłosić się do projektanta?
Tego typu pytania nurtują osoby, które po raz pierwszy chciałyby rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz. Często dużym dylematem jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu współpracy z projektantem. Dlatego uznałam, ze ten temat będzie idealnym wpisem na moim blogu.
Najlepszym sposobem na przybliżenie pracy projektanta wnętrz będzie opisanie procesu projektowego – jaki krok po kroku realizujemy. Po pierwszym kontakcie telefonicznym lub mailowym umawiamy się na wywiad – analizę potrzeb klienta. Idealnie jest kiedy możemy porozmawiać spotykając się „na żywo”. W trakcie spotkania omawiamy szczegółowo zakres prac oraz budżet inwestycji, poznajemy potrzeby, zainteresowania, sposób życia a także preferencje stylu klienta. Często korzystam także z ankiety – dzięki której szybko i w prosty sposób zdobywamy niezbędne informacje. Pomocne jest także przygotowanie przez klienta kilku inspiracji zdjęciowych, które oddają preferowaną stylistykę i kolorystykę. Owocem takiej rozmowy jest przygotowanie indywidualnej oferty na aranżację wnętrza. Po jej akceptacji przechodzimy do pracy.
Pierwszym i bardzo istotnym etapem prac jest wykonanie pomiarów i dokumentacji zdjęciowej projektowanego wnętrza – czyli inwentaryzacja. Czasem, np. kiedy wnętrze jest w fazie budowy lub wykonujemy projekt zdalnie w usłudze „online” korzystamy z deweloperskiej dokumentacji powierzonej.
Kolejnym krokiem jest wykonanie układów funkcjonalnych przestrzeni, są to zwymiarowane rzuty wnętrza z propozycją rozmieszczenia pomieszczeń w raz z ich funkcją oraz umiejscowienie mebli i sprzętów wyposażenia wnętrza.
Potem przechodzimy do prac koncepcyjnych – przygotowujemy tablicę kolorystyczno-materiałową czyli moodboard. Jeśli projekt jest złożony to wykonujemy kilka moodboardów, np. osobno dla każdego pomieszczenia. Po akceptacji można już zaproponować konkretne rozwiązania z użyciem odpowiedniego stylu, kolorów, jakości wykończeni i detali. Teraz rozpoczyna się proces tworzenia wizualizacji projektu. Wizualizacje powstają w specjalistycznych programach komputerowych i są realistyczną wizją przyszłego wnętrza. Dzięki nim klienci mają konkretny koncept wnętrza.
Jeśli oprócz koncepcji projektowej potrzebny jest kompleksowa aranżacja wraz z dokumentacjami technicznymi, zestawieniami jakościowymi i ilościowymi konkretnych materiałów to przechodzimy do kolejnego etapu. W tej sytuacji wykonywane są osobno projekty instalacji elektrycznej wraz z zaznaczeniem włączników, gniazdek i lamp i instalacji wodno-kanalizacyjnej. Poza tym powstaje projekt ułożenia podłóg i widoki poszczególnych ścian w pomieszczeniach. Jeśli w projekcie zawierają się zabudowy oraz meble na zamówienie to dodatkowo wykonywana jest dokumentacja dla stolarza i innych podwykonawców.
Ostatnim krokiem prac jest stworzenie listy materiałów, mebli i dodatków wraz z sugestią ich miejsc zakupu. Zestawienie zawiera ilości i najaktualniejsze ceny produktów. Jest to nieoceniona pomoc i ogromna oszczędność czasu inwestora.
Jak widzicie proces projektowy jest wieloetapowy i wymaga czasu oraz wnikliwego dopracowania. Z tego powodu do projektanta wnętrz najlepiej zgłosić się odpowiednio wcześniej przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę dostępność elementów wyposażenia i materiałów. Takim minimalnym okresem wyprzedzenia jest okres około 4rech miesięcy.