You are currently viewing Projektowanie wnętrz-od czego zacząć? Część 1

Projektowanie wnętrz-od czego zacząć? Część 1

Od czego zacząć projektowanie wnętrza???

To pytanie nurtuje każdego, kto właśnie podjął decyzję o zakupie własnego mieszkania lub domu. Przede wszystkim należy się do tego bardzo dobrze przygotować i zaplanować wszystko z dużym wyprzedzeniem. To oznacza , że powinniśmy planować już co najmniej pół roku przed oddaniem lokalu przez dewelopera. Żeby wiedzieć w jakim stylu i w jakim standardzie chcemy wykończyć nasze lokum, powinniśmy zapoznać się z trendami oraz materiałami dostępnymi na rynku. Temat projektowania wnętrz jest bardzo rozległy i wielowątkowy, dlatego podzielę go na kilka części w kolejnych wpisach.

Czytaj więcej: Projektowanie wnętrz – od czego zacząć? Część 2

Najpierw omówię kwestie związane z podziałem przestrzeni, jej zagospodarowaniem zgodnym z przynależną jej funkcją. Właśnie na początku należy ustalić gdzie znajdą się poszczególne pomieszczenia, rozplanować instalacje elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Te ustalenia są priorytetowe podczas pracy aranżacyjnej.

Kolejny wpis poświęcę zagadnieniom związanym ze stylistyką i kolorystyką we wnętrzach. Te tematy odpowiadają za charakter i klimat wnętrz i są niemniej ważne niż kwestie praktyczne. Zestawianie kolorów, ich wzajemne oddziaływanie oraz wpływ na nasz nastrój są szalenie istotne. Umiejętna kompozycja barw i detali decyduje czy będziemy czuli się dobrze we własnym mieszkaniu czy domu.

Na koniec przyjrzymy się aspektowi finansowemu przedsięwzięcia jakim jest zaprojektowanie własnego wnętrza. Niezwykle kluczowa jest adekwatna kalkulacja kosztów. Przedstawię w jaki sposób uniknąć niespinających się budżetów, realnie ocenić wydatki i je zoptymalizować.