You are currently viewing PROJEKTOWANIE WNĘTRZ – NAJNOWSZE TRENDY 2023

PROJEKTOWANIE WNĘTRZ – NAJNOWSZE TRENDY 2023

Rozpoczynając Nowy Rok przeanalizowałam najnowsze trendy wnętrzarskie.

Co jest passe a co zostaje z nami w 2023 roku?

Jakie są obecnie tendencje w projektowaniu wnętrz?

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, chcąc być na czasie?

Fot. Pinterest

1) PRZYTULNY MINIMALIZM

Neutralne tony i ciepłe kolory ziemi. Zimny styl skandynawski coraz bardziej odchodzi w zapomnienie. Zamiast niego nadal rozwijają się style japandi, warm minimalizm, neutrals. Teraz wnętrza mają być przytulne i miłe, otulające – zachęcające do spędzania w nich większej ilości czasu. Cała gama beży, brązów i naturalne drewno w ciemniejszych odcieniach zastępują chłodne szarości i biele.

Fot. Arte

2) ELEMENTY TRADYCYJNE

Przykładem tej tendencji jest hellenizm czyli nawiązanie do motywów antycznych w architekturze wnętrz. Mogą to być różnorodne sztukaterie naścienne, ryflowania frontów mebli czy żłobienia przypominające trzony kolumn greckich na wazonach i innych dekoracjach. Jeżeli chodzi o glazurę to coraz bardziej na znaczeniu zyskują marmury o naturalnym użyleniu, utrzymane w odcieniach róży, zieleni czy niebieskości. Ta tendencja jest również przejawem zamiłowania do klasyki i tradycji w doborze motywów wnętrzarskich.

Fot. Instagram

3) AKCENT KOLORU

Wg amerykańskiego Forbes’a szczególnie istotne będą tzw. „moody hues” czyli kolory nadające klimat wnętrzom i oddziałujące na psychikę ludzką. Wymienia się kolory takie jak takie jak purpura, czekoladowe brązy, kasztan. Zdecydowanie są to głęboko nasycone barwą odcienie. Poza tym bardziej wyrazisty kolor ma pojawić się na tkaninach czy tapicerkach. Jeśli decydujesz się na kanapę w tkaninie boucle to zamiast ecru wybierz np. zieleń czy pomarańcz. Oprócz jednolitych tonów trzeba też wspomnieć o motywach i wzorach tapet, dywanów czy poduszek dekoracyjnych – możemy się spodziewać deseni bardziej kontrastowych np. szachownicy.

Fot. gettyimages.com

4) VINTAGE

Ciągle rozwija się nurt zrównoważonego designu. Zarówno dla projektantów jak i dla ich klientów dbałość o środowisko naturalne jest ważna. Dodatkowo kiedy sięgamy po meble czy dekoracje second hand dodajemy spersonalizowanego charakteru urządzanym salonom czy sypialniom. Fast furniture – tanie meble z „sieciówek” coraz mniej do nas przemawiają. Zamiast zaśmiecać swoje przestrzenie tandetą złej jakości wolimy ponadczasowe, jakościowe elementy z historią. Styl retro – midcentury ciągle się rozwija.

Fot. shutterstock.com

5) BIOFILIC DESIGN

Rośliny nadal królują we wnętrzach. Mogą to być różnego rodzaju zielone rośliny doniczkowe, kwiaty cięte, mini szklarnie, ściany zieleni ale także motywy florystyczne na glazurze lub tapetach. Analizując raport Pinterest Predicts 2022 – potwierdzam, że ten „zielony” trend, pozostanie ciągle aktualny w kolejnym roku.

Dodaj komentarz