You are currently viewing ROŚLINY W NASZYCH WNĘTRZACH

ROŚLINY W NASZYCH WNĘTRZACH

Aktualnie coraz chętniej korzystamy z roślin w naszych mieszkaniach i apartamentach. Biofilia czyli zamiłowanie do naturalnej zieleni w architekturze wnętrz jest coraz bardziej rozwijającym się nurtem. Niewątpliwy wpływ na popularność idei „plant power” miał „lockdown” i fakt, że dużo czasu zaczęliśmy spędzać we wnętrzach, nie wychodziliśmy często a co za tym idzie zaczęło nam brakować natury.

Mimo wzrostu popularności roślin dekoracyjnych ciągle jeszcze pokutuje mit, że wymagają one dodatkowej pracy i ich pielęgnacja jest czasochłonna. Istnieją jednak gatunki, których pielęgnacja nie przysparza zbyt wielu kłopotów i jest całkowicie niewymagająca. Nawet osoby, które nie mają doświadczenia z hodowaniem roślin domowych dadzą sobie radę z wybranymi gatunkami. Do takich nieuciążliwych gatunków zaliczyć można: zamiokulkasy, sansevierie – wężownice, skrzydłokwiaty, aloesty i suklenty.

Rośliny we wnętrzach są świetną i niedrogą alternatywą dla wszelkich dekoracji, zdobią naszą przestrzeń życiową, dodając ciepła i naturalnego klimatu. Kwiaty i rośliny mają nie tylko walory estetyczne, posiadają też korzystne właściwości dla zdrowia. Floryści radzą, aby na co dzień otaczać się roślinnością, ponieważ dobrze wpływa na nasze samopoczucie i sprawia, że czujemy się zrelaksowani. Poza tym rośliny poprawiają mikroklimat naszych wnętrz, stają się filtrami powietrza i wprowadzają odpowiedni poziom jego nawilżenia, pochłaniają szkodliwe substancje. Rośliny pomagają oczyścić powietrze z toksyn, takich jak formaldehyd i lotne związki organiczne.

Rośliny zielone odpowiednio zakomponowane dodają charakteru wnętrzom, mogą oddzielać od siebie pomieszczania, zakrywać mankamenty, bądź optycznie powiększać przestrzeń. Umiejętne i przemyślane dobranie kwiatów, może zmienić wnętrze nie do poznania. Najmodniejsze aktualnie rośliny doniczkowe we wnętrzach to palmy, kalathee, fikusy i strelicje.

Od kilku lat wielką popularnością cieszą się wszelkie rośliny egzotyczne, jak na przykład monstera czy różne rodzaje palm. Do nowoczesnych wnętrz również pasuje bardzo popularny zamiokulkas zamiolistny , roślina wdzięczna w uprawie, bo niezbyt wymagająca. Atrakcyjna będzie aranżacja z wężownicą gwinejską (języki teściowej) w dużej donicy, rośliną mało wymagającą, a efektowną, szczególnie, gdy okaz jest duży i zadbany. Natomiast skrzydłokwiat ma niewielkie potrzeby i rośnie nawet, gdy nie ma zbyt dużo światła.

Kompozycje z roślin mogą być bardzo różnorodne. Mogą dekorować półki czy regały ale też donice i kosze w których ustawiamy rośliny także same w sobie mogą dekorować i stylizować naszą przestrzeń. Materiał z których są wykonane to często beton, wiklina, plecionki etniczne, kamień, drewno. Spotykane są wiszące ekspozycje pojedynczych roślin oraz np. kompozycje z malutkich kaktusów i sukulentów. Właśnie niewymagające sukulenty są łatwe w utrzymaniu. Ich niewielki rozmiar nie dominuje, a ich rzeźbiarska forma pasuje do wystroju minimalistycznego. Dekoracje roślinne to także dekoracje wiszące, zielone ściany, ogrody wertykalne. Pomysł umieszczania roślin w pionie od kilku lat pojawia się w trendach wnętrzarskich.

Aktualnie trendy wnętrzarskie dotyczą także ekspozycji roślin ciętych. Wazony, słoje, flakony – maja najróżniejsze formy i wykonane są nie tylko ze szkła ale także ceramiki, metalu, kamienia. Poszukując interesującej dekoracji warto sięgnąć po pojedynczy kwiat, liście czy bukiet i zaaranżować go niebanalnie na stole czy podłodze.

Podsumowując temat roślin we wnętrzach chcę podkreślić jak ważna jest rola natury i otaczającej zieleni w naszym życiu. W aranżacjach w Innova Studio nie wyobrażam sobie wnętrz całkowicie pozbawionych pierwiastka natury, jako projektantka staram się często pracować z użyciem różnych form roślinnych. Rośliny to energia i piękno – korzystajmy z niego w naszych wnętrzach!